Mesto Kežmarok
Adresa: Drevený artikulárny kostol – UNESCO, Hviezdoslavova 18, 060 01 Kežmarok
E-mail: ecavkk@gmail.com
Tel.: +421524522242
GPS: 49.133288, 20.428861 (Fatemplom – UNESCO)

MALÁ SIXTÍNSKA KAPLNKA NA SPIŠI

Drevený artikulárny kostol je zapísaný medzi pamiatky UNESCO a pochádza z čias náboženskej neslobody. Prvá stavba dreveného kostola stála už v roku 1687. Za neuveriteľné tri mesiace bol v roku 1717 kostol prestavaný do dnešnej podoby.

Zaujímavé je, že pri stavbe údajne nebol použitý ani jeden železný klinec! Hlinou omietnuté vonkajšie steny trochu zavádzajú, pričom len šindľová strecha napovedá, že skutočne ide o drevený skvost.

Pre evanjelikov netradične bohatá maľovaná výzdoba interiéru pripomína Sixtínsku kaplnku. Okrem toho sa interiér chrámu s pôdorysom rovnoramenného gréckeho kríža pýši predovšetkým ďalšími štyrmi dominantami.

TOP ZVLÁŠTNOSTI

Najvýraznejší je oltár s ústredným obrazom skombinovaný s plastikou Ukrižovaného. Zvláštnosťou je súsošie Sv. Trojice. Pravdepodobne pochádza z čias prvého artikulárneho kostola a dnes tvorí nadstavbu oltára. Z prvého kostola pochádza i majstrovsky vyhotovená krstiteľnica z roku 1690. Pozornému oku návštevníka neunikne bohato zdobená kazateľnica, ktorej opornú časť tvorí anjel a za ktorou sa nachádza unikátna patronátna lavica. Štvrtým pokladom môžeme smelo nazvať ornamentálne zdobený barokový organ. Pre jeho sýtosť tónov a skvelú akustiku dreveného artikulárneho kostola sa využíva nielen pri bohoslužbách, ale aj pri početných koncertoch. Organ pre svoju unikátnosť zaujal natoľko, že sa stal nosným motívom poštovej známky. Tá získala prestížne 2. miesto v súťaži o najkrajšiu rytú poštovú známku Európskej únie Les Grands Prix de l’Art Philatélique Belge et Européen v Bruseli.

TAKMER NEUVERITEĽNÉ

Okrem veľkolepého dreveného priestoru kostola so šiestimi chórmi, kde sa dokáže usadiť až 1 541 ľudí, sa nachádza aj kamenná časť – takzvaná zákristia. Tá bola pôvodne krčmou pri Vyšnej bráne. Ako je možné, že sa hostinec prebudoval na chrám Boží? V pohnutých časoch na základe 26. artikul povolila kráľovská komisia protestantom v Uhorsku stavať kostoly. Miesto na ich výstavbu bolo v roku 1682 komisiou určené za mestskými múrmi v časti, kde sa schádzali pochybné indivíduá pri pijatike. Vďaka rozhodnutiu, ktoré malo potupiť, sa kamenný hostinec zmenil na príbytok viery.

LEN NA PÁR KROKOV…

… je vzdialená knižnica evanjelického Lýcea. Ukrýva neuveriteľných 150 000 zväzkov kníh. Rozhodne si prehliadku nenechajte ujsť.

Oproti sa nachádza majestátna stavba Nového evanjelického kostola so svojou typickou červenou farbou. Okrem výnimočne symetrickému interiéru priťahuje návštevníkov aj miesto posledného odpočinku nekorunovaného kráľa Imricha Thökölyho.

Mesto ponúka samozrejme viac. Pre milovníkov starobylej krásy odporúčame držať sa historickej cesty, ktorá vás plynulo prevedie tým najkrajším a najhodnotnejším v Kežmarku.

Odporúčame zostať i niekoľko dní. Pestrá paleta ubytovacích a stravovacích služieb uspokojí každého. Zároveň sa vám naskytne jedinečná príležitosť spoznať i blízke okolie.

Ak sa vám Drevený artikulárny kostol v Kežmarku páčil, poteší nás, ak sa o zážitky podelíte aj s ostatnými na našej facebookovej stránke…