Meštianske chodníčky
Meštianske chodníčky – O čom „točil“ David Fröhlich
V Kežmarku študoval, pôsobil a zomrel slávny prírodovedec, geograf a vydavateľ kalendárov, ktorý ako prvý vedec v Uhorsku prezentoval tvrdenie, že zem sa točí okolo svojej osi a nie je pevným bodom vesmíru.
Dielo má názov Náčrt o pohybe sveta a jeho autorom je Dávid Fröhlich.
- Poďme sa pozrieť k domu na Hradnom námestí č. 22 – na priečelí je umiestnená tabuľa, ktorá je venovaná jeho osobnosti. Predpokladá sa, že v tomto dome žil a niekedy okolo r. 1637 tu mal malú hvezdáreň.
- Dávid študoval na kežmarskom gymnáziu a bol nadšený Tatrami = Snežnými horami. Ako 20-ročný sa v roku 1615 vybral zo svojimi priateľmi na túru a vystúpil (pravdepodobne) na Kežmarský štít. Tento výlet je v dejinách objavovania Vysokých Tatier zaznamenaný ako prvý vysokohorský výstup. Prejdime k drevenej informačnej tabuli ku hradu a pozrime si mapu okolia a panorámu tatranských štítov. Možno ste ich názvy časom pozabudli, máte teda možnosť pekne si ich zopakovať….
- Úspech a uznanie dosiahol Fröhlich aj vydávaním kalendárov. Svoj prvý zostavil už v roku 1623. Kedysi to bol veľmi dôležitý informačný a vzdelávací prostriedok – nielen označoval dni v roku, ale obsahoval tiež rôzne astronomické a meteorologické predpovede, informácie zo zemepisu, histórie a poľnohospodárstva. Vydal viac ako 150 kalendárov.
- Mesto Kežmarok bolo v tom období obkolesené močiarmi a pozorovať ho bolo najvhodnejšie z vyvýšenín a kopcov. Poďme sa teda prejsť okolo zimného štadióna smerom cez Kamennú baňu k novému cintorínu. Prejdime po ceste okolo kláštora na najvyššiu medzu a dobre sa rozhliadnime na Vysoké Tatry. Za chrbtom sa nám rozprestiera hrebeň Levočských vrchov a zo západnej strany vidíme Kráľovu hoľu. Možno práve tak sa túžobne pozeral na Snežné hory aj Dávid Fröhlich, ktorý rád veľa cestoval, spoznával prírodu a cudzie krajiny.
Zaujímavé je, že jeho kalendáre opisovali aj mapy nočnej hviezdnej oblohy, podľa ktorých sa orientovali pocestní.