Mariánsky – Paulínsky kostol
Hradné námestie 26
060 01 Kežmarok
Mail: fara.kk@sinet.sk
Tel.: +421524522220
GPS: 49.139675, 20.432207 (Parkovisko pri hrade), 49.138567, 20.432693 (Parkovanie na ulici pred kostolom)

ZAUJÍMAVÁ HISTÓRIA KOSTOLA

Kežmarčania sa po Lutherovej reformácii, ktorá sa po celej Európe rozliala ako živá voda, hrdo hlásili k protestantom. V duchovných záležitostiach v meste vládla jednota. Obyvatelia mali vrásky na čele z hradného panstva, ktoré si nárokovalo na mesto a túžilo po čoraz väčších daniach. Riešením bolo vykúpenie spod nadvlády hradu. Na to však nebolo dosť finančných prostriedkov, a preto sa Kežmarčania obrátili aj na Ostrihomského arcibiskupa s prosbou o pôžičku. A uspeli! Aby to od evanjelikov nebolo príliš trúfalé, mesto darovalo katolíckej cirkvi tri domy v radovej zástavbe na Hradnom námestí, ktoré sa mali prestavať na kostol.

MARIÁNSKY, ALEBO PAULÍNSKY?

Chrám zasvätený Navštíveniu Panny Márie bol postavený v roku 1654, preto ho voláme Mariánsky. Už o šesť rokov prišiel do Kežmarku rad paulínov, ktorí zároveň spravovali aj farnosť ďalších 116 rokov. Rád bol zrušený v roku 1786, no kostol si zachoval druhé pomenovanie – Paulínsky.

OBDOBIE PLAMEŇOV

V Kežmarku horelo každú chvíľu, no na požiar z roku 1741 sa len tak nezabudne. Hradné námestie sa spolu s kostolom premenilo na obrovskú fakľu a zanechalo za sebou spúšť na celých šesť rokov. Kežmarčania nie sú naučený vzdávať sa a práve preto bol v roku 1747 položený základný kameň nového kostola, ktorý sa podarilo dokončiť v roku 1756. Zariaďovanie interiéru pokračovalo v ďalších desaťročiach. Len čo sa dobré dielo podarilo, prišiel na návštevu ďalší požiar. Písal sa rok 1787 a odvtedy zostal Boží stánok bez strechy a okien dlhých 14 rokov. Ochota a túžba sa spojili a nastali ďalšie nekonečné opravy.

DNES

Mohutné priečelie kostola je prvou dominantou v smere od hradu do centra mesta. Interiér milo prekvapí svojou výzdobou. Hlavný, ako aj bočné oltáre tvoria jednu harmóniu. Bystrému oku však neunikne výzdoba kazateľnice, ktoré pochádza z poslednej tretiny 17. storočia a je najstarším zachovaným zariadením chrámu. Jednoloďový interiér kostola je dokonalou ukážkou stavebného slohu od ranného, cez vrcholný barok, až k rokokovému záveru.

KEŽMAROK MÁ ČO PONÚKNUŤ

Okrem spomínaného hradu v ktorom sídli Múzeum sa oplatí navštíviť aj Baziliku sv. KrížaDrevený artikulárny kostol. V obe sakrálne stavby spája značka výnimočnosti svetového formátu – UNESCO. Ideálne je spoznávať nádhery Kežmarku postupne, pričom najlepším sprievodcom je vyznačená historická cesta. Viac sa o historickej ceste dozviete v Kežmarskej informačnej agentúre, alebo priamo sledovaním číslovaných tabuliek na fasádach pamiatok.

 

Pamiatky mesta Kežmarok: otváracie hodiny, kontakty, vstupné…