vrbov

Obecný úrad Vrbov, Vrbov 204, 059 72 Vrbov
E-Mail: obecvrbov@stonline.sk
Tel.: +421524592125
GPS: 49.087645, 20.425042 (Parkovisko Obecný úrad), 49.088087, 20.425067 (Parkovisko pri Farskom kostole sv. Serváca), 49.082595, 20.425458 (Parkovisko pri Termálnom kúpalisku Vrbov)

 

V ČASOCH, KEĎ EŠTE PÍSANIE NEBOLO V MÓDE

Práve vtedy sa začali usídľovať v lokalite dnešnej obce Vrbov naši predkovia. Dobre si na tie časy pamätá zem, ktorá aj po mnohých tisícoch rokoch vydáva archeológom svedectvá pravekých obyvateľoch. Nečudo, že tento drsný kraj lákal k trvalému obývaniu, veď kto by nechcel žiť pred oltárom majestátnych Tatier?

O KRÁĽOCH, KTORÝM NA VRBOVE ZÁLEŽALO

Bol to uhorský panovník Belo IV., ktorý nechal v roku 1251 písmom zaznamenať názov Werbew. Rady pôvodných Slovanov rozšírili nemeckí kolonisti na prelome 12. a 13. storočia.  S prisťahovalcami prišiel rozkvet vzdelanostný, ale aj hospodársky. V priebehu času dostával Vrbov od panovníkov zvláštne výsady. Jedna z nich povýšila obyvateľov na slobodných ľudí. Vrbov sa aj vďaka tomu stal malým mestečkom. Počet obyvateľov kolísal a v dobrých časoch dosiahol aj 900 duší, počas morových epidémií to bolo výrazne menej.

Aj ďalšiemu panovníkovi na Vrbove záležalo, len to nedopadlo najlepšie. Za kráľa Žigmunda sa strhla obchodná vojna proti Benátkam. Peniaze na armádne výdaje ochotne požičal poľský kráľ Vladislav, za čo chcel, a aj dostal, protihodnotu. Pôžička nebola nikdy splatená, a tak sa dostal Vrbov a ďalšie mestá do Poľského zálohu na neuveriteľných 360 rokov.

KDE KVITNE ĽAN, NEPREKVITÁ OBCHOD

Ľanu sa vo Vrbove odjakživa darilo, vďaka čomu mala výroba plátna dlhú tradíciu. Obchodovalo sa sním ťažšie. Trhy sa konali predovšetkým v Levoči a Kežmarku. Aj keď Vrbov ležal na obchodnej ceste medzi nimi, skôr mu to škodilo, lebo obe slobodné kráľovské mestá viedli proti sebe 250 rokov obchodnú vojnu. Sporili sa o právo skladu. Vrbovčania sa preto viac venovali poľnohospodárstvu a chovu dobytka.

KEĎ POHROMY, TAK PORIADNE

Marcová noc roku Pána 1556 priniesla hrôzu a zdesenie. Plamene zhltli prevažnú časť drevených domov. Žalostné modlitby nedokázali ochrániť faru, ba ani kostol. Do nenávratna sa stratili privilégia a písomnosti uchovávané po tristo rokov. A čo bolo najhoršie, oheň si vzal aj štrnásť bohabojných duší. Len čo si Vrbovčania horko-ťažko opravili obydlia, prišla ďalšia nečakaná rana. Mor skosil prasce a privolal hlad.

Oheň navštevoval Vrbov ešte veľakrát, pričom napáchal menšie škody. Iné to bolo o štvrtej hodine ráno 21. októbra 1877. Prevažná časť Vrbova ľahla popolom.

Nezlomná vôľa obyvateľov Vrbova im dodala energiu znovu všetko vybudovať a priviesť terajšiu dedinu k rozkvetu.

HORÚCE PRAMENE

Možno to bol oheň, ktorý požiadal zem, aby Vrbovčanom vydala jeden zo svojich pokladov. Dnes geotermálna voda prináša do bazénového komplexu výdatné teplo i liečivé účinky. Termálne kúpalisko Vrbov je pre svoju jedinečnosť celoročne vyhľadávané domácimi a zahraničnými turistami.

OD RELAXU K POZNANIU

Komu by nestačil oddych v desiatich bazénochzábava v mini parku dinosaurov, mal by zavítať do blízkeho okolia. Levoča (21 km) očarí svojou históriou a najvyšším gotickým oltárom na svete. Bližší Kežmarok (6 km) fascinuje impozantným hradom priamo v meste, či Dreveným artikulárnym kostolom, ktorý je zapísaný v zozname pamiatok UNESCO. Krásu podzemia sa oplatí obdivovať v Belianskej jaskyni (21 km).