Zimnú dovolenku v regióne na Spiši, v okolí Belianskych Tatier, či Pienin môžete prežiť veľmi zaujímavo. Pozrite si našu ponuku športových aj kultúrnych zážitkov.

KAM ZA LYŽOVAČKOU

Dobré možnosti pre zjazdové lyžovanie aj pre fanúšikov bežeckého lyžovania ponúka Ždiar. Okrem možnosti lyžovania v strediskách Strednica a SKI Centrum Strachan ponúka množstvo aktivít najmä celoročné stredisko SKI § SUN Bachledka. Rozprestiera sa na území troch obcí – Ždiar, Jezersko a Malá Franková, prístup do strediska je možný z každej z nich. Ponúka slovenský unikát – možnosť lyžovať v troch dolinách z rôznych svetových strán (celkom 8,8 km zjazdoviek vo všetkých stupňoch náročností, z toho 6 km zasnežovaných zjazdoviek, 10-miestna kabínová lanovka Bachledka, 5 vlekov, večerné lyžovanie, požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska škôlka, stravovacie zariadenia priamo na svahu, doprava ski-busom do Ždiaru). Pre bežkárov je tu udržiavaných cca 20 km bežeckých tratí. Zimný pobyt v Bachledke je možné stráviť príjemne aj bez lyží, a to prechádzkami zasneženou prírodou i návštevou Chodníka korunami stromov (www.bachledka.sk ).

V Ždiari si môžete vyskúšať bežecké lyžovanie aj na nenáročných upravených tratiach pri vstupe do Monkovej doliny. Výstroj zapožičiavajú v Hoteli Magura.

Neďaleko mesta Levoča sa nachádza Resort Levočská Dolina (www.levocskadolina.sk) V zime sú tu k dispozícii štyri lyžiarske vleky a detský lanový vlek – 60m. Všetky štyri zjazdovky 270m, 850m, 1050m, 1130m, sú zasnežované technickým snehom a pravidelne upravované, vhodné pre náročných i menej náročných lyžiarov a lyžiarske kurzy. V stredisku nájdete parkovisko, ski servis, lyžiarsku školu a škôlku, požičovňu lyží.

Pre bežkárov sú v neďalekej obci Úloža bežecké trate upravované v prípade dostatku prírodného snehu.

V Červenom Kláštore je v prípade dobrých snehových podmienok upravený pre bežecké lyžovanie turistický chodník popri rieke Dunajec

Ak chcete zažiť výnimočný zimný splav na raftoch po rieke Dunajec, sledujte www.canoeraft-dunajec.sk.

 

ČARO ZAMAGURSKÝCH DEDÍN

Hádam nikde nie je zima taká prenikavá, studená, tuhá, biela, romantická a krásna ako na vidieku. Prehliadnite si drevenice v obci Osturňa, zažite sánkovačku na svahoch a lúkach vo Veľkej a Malej Frankovej, alebo v Spišských Hanušovciach.

LEVOČA A SPIŠSKÉ PODHRADIE (UNESCO)

Bývalá metropola starobylého Spiša a Spišské Podhradie so Spišskou Kapitulou sa radí, vďaka svojej bohatej histórii a pozoruhodným architektonickým pamiatkam, medzi turisticky najnavštevovanejšie mestá na Slovensku. Jej historická časť spolu s Dielom Majstra Pavla bola v r. 2009 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za mohutnými hradbami, tvoriacimi hranicu historického jadra Levoče, sa v mestskej pamiatkovej rezervácii nachádza viac ako 300 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok. V zimnom období je možné navštíviť unikátny gotický chrám – Baziliku sv. Jakuba, či Dom Majstra Pavla, Katedrálu sv. Martina v Spišskom Podhradí a ďalšie pamiatky. Aktuálne informácie o otváracích hodinách počas zimy nájdete na http://ik.levoca.eu/otvaracie-hodiny-muzei-a-kulturnohistorickych-pamiatok/, https://www.spisskyhrad.com/lokalita/spisska-kapitula/.

Zimná prechádzka na Mariánsku horu je ďalšou z možností ako stráviť zimný deň na Spiši. Z centra mesta Levoča sa príjemnou 3/4hodinovou prechádzkou dostanete na známe pútnické miesto. Na vyvýšenine nad mestom sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, gréckokatolícka kaplnka, pútnický a exercičný dom a vonkajší oltár. Drevený kríž na úpätí hory pripomína návštevu pápeža Jána Pavla II. v roku 1995. Mariánskou horou v Levoči prechádza medzinárodná Mariánska turistická trasa.

 

KEŽMAROK (UNESCO).

Malebné historické mesto pod Tatrami očarí snáď každého. Bolo mestom básnikov, spisovateľov, bádateľov aj vynálezcov. Najväčšou dominantou mesta je starobylý zrekonštruovaný hrad. Na zimnú prehliadku Kežmarského hradu sa teplo oblečte. Okrem soboty, nedele a štátnych sviatkov je hrad sprístupnený, rovnako expozícia Múzea meštianskej bytovej kultúry. Ďalej môžete v Kežmarku navštíviť výnimočný drevený artikulárny kostol (UNESCO), či historickú lyceálnu knižnicu https://www.ecavkk.sk/otvaracie-hodiny.

 

SPIŠKÁ BELÁ A KAŠTIEĽ STRÁŽKY

V miestnej časti Spišskej Belej pod názvom Strážky stojí kaštieľ s udržiavaným parkom, ktorý je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Kaštieľ bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku. Dnes sa v kaštieli nachádza expozícia obrazov Slovenskej národnej galérie, so zameraním na obrazy Ladislava Medňanského. Aj v zimnom období je galéria prístupná : https://www.sng.sk/sk/strazky/navsteva/otvaracie-hodiny-a-vstupne. Do kaštieľa sa môžete vybrať aj cca hodinovou nenáročnou zimnou prechádzkou po cyklochodníku z Kežmarku.

 

MÚZEUM ČERVENY KLÁŠTOR

Zasnežené nádvorie, pokoj a ticho privítajú návštevníkov kláštora v zime. Jeho história sa začala okolo roku 1320. Kamenné základy boli položené po roku 1330 a výstavba trvala niekoľkých desaťročí. Kláštor rádu kartuziánov odolával rôznym nástrahám takmer 250 rokov V 18. storočí sa v kláštore usadili kamaldulskí mnísi. Pre obyvateľov Červeného Kláštora bolo spravovanie opátstva kamaldulmi vnímané pozitívne. Viditeľným prínosom pre široké okolie bolo spravovanie lekárne. Lieky vyrobené v kláštore boli vyhľadávané aj za hranicami krajiny. Azda najznámejším správcom lekárne bol brat Cyprián. Lekáreň pozdvihol na takú vysokú úroveň, až sa dostala do povedomia celého Uhorska. https://www.tatryspispieniny.sk/sk/package/muzeum-cerveny-klastor/.

 

RELAX V TERMÁLNOM KÚPALISKU VO VRBOVE A V KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR-SMERDŽONKA

Úľavu po lyžovačke, alebo zimnej túre prináša kúpanie v horúcej termálnej vode vo Vrbove neďaleko Kežmarku. Thermal Park Vrbov (www.termalnekupalisko.com ) počas zimnej sezóny ponúka 5 bazénov. Na svoje si tu prídu rodiny, športovci aj seniori. Voda v bazénoch sa udržiava pri teplote od 26°C do 38°C. K výdatnej relaxácii návštevníkov prispievajú trysky s prúdmi tečúcej vody.

Zrekonštruované KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR – Smerdžonka https://kupelecks.sk/ s bohatou históriou sú situované v srdci čarokrásnych Pienin v Červenom Kláštore. Jedinečná prírodná liečivá voda z prameňa Smerdžonka, vďaka svojmu zloženiu bohatému na minerálne látky a sírovodík pomáha pri liečení kožných ochorení, aj pri chorobách pohybového a tráviaceho ústrojenstva či nervových chorobách. Pre návštevníkov aj pacientov bol nedávno dobudovaný areál a nový penzión.