• Radnica, Mesto Levoča
  • Adresa: Radnica – Spišské múzeum v Levoči, Námestie Majstra Pavla 2, 054 01 Levoča
  • E-mail: muzeum@levonet.sk
  • Tel.: +421534512786
  • GPS: 49.025643, 20.589330 (Námestie Majstra Pavla)

SRDCE LEVOČE

Staršiu gotickú budovu zničil veľký požiar v roku 1550. Na pozostatkoch múrov bola v renesančnom slohu vybudovaná nová radnica. Jej dokončenie sa spája s rokom 1615. Prestavby a úpravy menili podobu radnice naprieč stáročiami. Dnešnú krásu získala radnica z poslednej veľkej prestavby z konca 19. storočia.

Oku lahodiaci architektonický zjav zaujme predovšetkým arkádami a pripojenou renesančnou zvonicou s hodinami. Vzhľadom k tomu, že sa za múrmi radnice odohrávali najvážnejšie rozhodnutia týkajúce sa mesta i širšieho okolia, pribudli na fasáde medzi oknami maľby piatich cností. Dodnes pripomínajú občanom, aby boli striedmi, opatrní, udatní, trpezliví a predovšetkým spravodliví.

Raritou pri radnici je aj klietka hanby zo 16. storočia. Slúžila na verejné vystavovanie previnilcov proti dobrým mravom. Skončiť v malom zamrežovanom priestore sa dalo za dnes pomerne všedné delikty, ako ohováranie, opilstvo ši cudzoložstvo.

DVERE ZRADY

Radnica je dodnes srdcom Levoče a jej nádherná zasadacia sieň slúži potrebám mesta na reprezentačné účely. Poschodie je venované expozíciám Spišského múzea. Lákadlom sú dvere zrady vyobrazujúce Levočskú bielu pani. Návštevník sa ďalej v muzeálnych priestoroch dozvie o dejinách a vývoji mesta. Svoje neodmysliteľné zastúpenie majú v priestoroch aj cechy. Výstavná sieň vhodne dopĺňa stále expozície a poskytuje priestor príležitostným výstavám.

DVE PRAVDY O PÁDE LEVOČE

Dvere zrady dodnes zachytávajú podobizeň Juliany Géciovej-Korponayovej, ktorá v meste skutočne žila. Legenda o Levočskej bielej pani hovorí, že Juliana sa zamilovala do dôstojníka nepriateľskej armády. Opojená láskou ukradla richtárovi kľúče od jednej z mestských brán a vydala obyvateľov do rúk nepriateľa. Jej počin bol vnímaný ako zrada. Juliana však vedela, že mesto nikdy nebolo skutočným spojencom Františka II. Rákocziho, a tak či tak by kapitulovalo. Zradou tak zabránila krviprelievaniu.

NA ČO SA EŠTE OPLATÍ ZAMERAŤ?

Baziliku sv. Jakuba s najvyšším oltárom na svete sa skutočne oplatí navštíviť. Rovnako aj dom Majstra Pavla. Úchvatná je prechádzka námestím pomenovanom po rezbárskom majstrovi s meštianskymi domami. Pútnikov a veriacich upúta Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore. Blízky Kežmarok (28 km) sa historicky vyrovná skvostnej Levoči. Spišský hrad a Spišská Kapitula tvoria fenomenálnu kapitolu sami o sebe (19 km).