TOP 10 ATRAKTIVÍT
Top 10 atrakcií a pamätihodností v destinácii Tatry-Spiš-Pieniny vrátane Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Naša destinácia ponúka turistom množstvo nádherných miest, máloktorý región sa môže pochváliť tak širokým zastúpením prírodných i historických krás.
1. Spišský hrad a Spišská Kapitula (UNESCO)
V roku 1993 bola Spišská Kapitula zaradená na Zoznam svetového dedičstva UNESCO ako súčasť zápisu Spišský hrad a pamiatky okolia, kam okrem hradu a kapituly patrí ešte kostol Ducha Svätého v Žehre a chránené travertínové územia Dreveník a Sivá Brada. V roku 2009 bol tento zápis rozšírený o Levoču a Dielo Majstra Pavla. Oficiálny názov celej lokality UNESCO na Spiši teraz znie Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.
Spišský hrad je najrozsiahlejším slovenským hradom, dominantou Spiša, harmonicky umiestnenou v krajine na travertínovom brale. Spomína sa ako župný hrad už v 12. storočí. V prvej polovici 13. storočia hradnú akropolu chránilo kamenné opevnenie, ktoré hrad ubránilo pred tatárskym vpádom v roku 1241.
Viac: Spišské Podhradie
2. Pamiatky v Levoči a Dielo Majstra Pavla (UNESCO)
Starobylá Levoča leží na úpätí Levočských vrchov obkolesená takmer kompletne zachovaným hradobným systémom. Od roku 2009 je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok – Chrám sv. Jakuba s pozoruhodným oltárom, ktorý svojou výškou 18,62 m je najvyšším gotickým oltárom na svete, Radnica, Evanjelický kostol, stredoveký pranier –klietka hanby a viac ako 60 meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14. – 15. storočia. Tieto tvoria Námestie Majstra Pavla – najväčšie stredoveké európske obdĺžnikové námestie so stranami v pomere 3:1. Najpozoruhodnejšími zachovanými meštianskymi domami na námestí sú Thurzov dom, Dom Majstra Pavla, budova divadla a ďalšie. Navštevovanými sú aj Starý kostol minoritov, Barokový kostol a Starý kláštor minoritov s jedinou úplne zachovanou krížovou chodbou na Slovensku zo 14. storočia.
Viac: Mesto Levoča
3. Pamiatky v Kežmarku a Drevený evanjelický artikulárny kostol (UNESCO)
Námestie malebného mestečka pod Vysokými Tatrami dýcha stredovekou atmosférou. V roku 1950 bolo historické jadro Kežmarku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Priamo v meste sa nachádza mestský hrad z roku 1463, ktorého expozície dokumentujú vývoj mesta od jeho vzniku až po tridsiate roky 20. storočia. Neďaleko námestia sa nachádzajú 2 národné kultúrne pamiatky – lýceum s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe a Drevený evanjelický artikulárny kostol z 18. storočia (UNESCO) s netradičnou barokovou výzdobou. Neskorogotická rímskokatolícka bazilika sv. Kríža patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie na Spiši. Pred bazilikou sv. Kríža je samostatne stojaca zvonica. Pokladá sa za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku.
Viac: Mesto Kežmarok
4. Splav Dunajca na pltiach – Červený Kláštor
Najväčšou atrakciou územia Zamaguria a Pieninského národného parku je splav na drevených pltiach najväčším kaňonom v strednej Európe – Prielomom rieky Dunajec. Z prístaviska pltí Majere-Kvašné lúky do Lesnice v dĺžke 11 km a z prístaviska Červený Kláštor do Lesnice v dĺžke 9 km zažijete nevšednú plavbu, ktorú môžete spojiť s návratom po náučnom chodníku s 10 zastávkami späť do Červeného Kláštora pešo, na bicykli, alebo v kočiari s konským povozom.
Viac: Splav Dunajca
5. Kláštor Kartuziánov – Červený Kláštor
Na brehu rieky Dunajec sa nachádza obec Červený Kláštor, ktorej história sa spája najmä snárodnou kultúrnou pamiatkou – kláštorom mníchov zo 14. storočia, zasadeným do nádhernej pieninskej scenérie pod vrchom Tri Koruny. V 14. – 16. storočí to bol kartuziánsky a v 18. storočí kamaldulský kláštor. Muzeálna expozícia tu bola sprístupnená v roku 1993 po celkovej rekonštrukcii objektu. Približuje tajomné povesti, históriu a kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko – historické pamiatky z Červeného Kláštora a z celej oblasti severného Spiša. V časti obce Červený Kláštor – kúpele sa nachádza liečivý minerálny prameň. V obci bol nedávno vybudovaný peší a cyklistický prechod cez rieku Dunajec, ktorý spája Slovenskú a Poľskú republiku. Zamagurské folklórne slávnosti a iné tradičné podujatia prilákajú mnohých návštevníkov.
Viac: Múzeum Červený Kláštor
6. Ždiar, Zamagurie
Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi. Je špecifická ľudovou architektúrou, goralským osídlením a typickou goralskou monoštruktúrou. Jej celé priľahlé územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u, prírodnej rezervácie Goliasová, prírodnej rezervácie Belianske Tatry, UNESCA a PRĽA. V celej oblasti je výskyt ohrozených druhov flóry a fauny. Kataster je súčasťou národnej ekologickej siete NECONET.
Kultúrno-historické zaujímavosti a prírodné krásy sú prednosťami tejto podtatranskej oblasti. Je vyhľadávanou lokalitou pre turistiku a oddych našimi aj zahraničnými návštevníkmi vďaka prírodnej scenérii a pohostinnosti Ždiarčanov.
Viac: Obec Ždiar
7. Kaštieľ Strážky – Spišská Belá
Jadrom historického osídlenia Strážok bol kaštieľ, kostol sv. Anny a zvonica, ktoré dnes ako celok tvoria národnú kultúrnu pamiatku a patria medzi významné architektonické skvosty Spiša. Na rekonštruovanom objekte situovanom v anglickom parku z 19. storočia možno sledovať stavebný vývoj od neskorogotickej podoby (15. storočie) cez renesančnú prestavbu až po barokovo-klasicistické úpravy (z konca 18. storočia). Kaštieľ Strážky je nielen sídlom expozície Slovenskej národnej galérie, ale aj miestom zaujímavých kultúrnych podujatí. V jeho blízkosti sa nachádza kostol sv. Anny s renesančnou zvonicou.
Pri Belianskom rybníku začína 9-kilometrová asfaltová cyklotrasa vhodná pre cyklistov, korčuliarov a v zime pre bežeckých lyžiarov, ktorá končí v Tatranskej Kotline.
Viac: Kaštieľ Strážky
8. BACHLEDKA Ski & Sun – lyžovanie a cykloturistika, Chodník korunami stromov (Ždiar)
Stredisko ponúka fantastickú rodinnú lyžovačku s celosezónnou garanciou snehu. Samozrejmosťou sú doplnkové služby – lyžiarska škola, ski servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, bezplatné parkovanie a skibus zdarma. V Bachledovej sú k dispozícii nová 10-miestna kabínová lanovka Bachledka, 4-sedačková lanovka Jezersko, 5 vlekov, 8,8 km zjazdoviek vo všetkých stupňoch náročností a 20 km bežeckých tratí.
Bachledka Ski & Sun je rodinným zimným rajom. Dva detské ski areály, lyžiarska škôlka, jazda na snowraftingu i osvetlené klzisko vyčaria úsmev na tvári všetkých malých návštevníkov. Zárukou adrenalínových zážitkov sú tubingová dráha, bobová dráha a snowrafting. V letnom období je k dispozícii bike park, bobová dráha, vyhliadková veža. Obľúbené sú aj prechádzky nádhernou prírodou pohoria Spišská Magura.
Chodník korunami stromov Bachledka sa nachádza v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. Trasa o dĺžke viac ako 600 m Vás prevedie druhovo pestrým lesom, kde na Vás čakajú rôzne prekvapenia a poučenia. Úplne si vás získa výhľad z 32m vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani, štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.
Viac: http://chodnikkorunamistromov.sk/
9. Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka sú zdravá minerálna voda Smerdžonka a čistý pieninský vzduch. Výnimočné kúpele s bohatou históriou sú situované v srdci čarokrásnych Pienin v Červenom Kláštore pod Troma Korunami. Jedinečná prírodná liečivá voda z prameňa Smerdžonka, vďaka svojmu zloženiu bohatému na minerálne látky a sírovodík pomáha pri liečení kožných ochorení, avšak voda má blahodarné účinky aj pri chorobách pohybového a tráviaceho ústrojenstva či nervových chorobách. Aj vďaka čistému ovzdušiu a výnimočnej klíme získali kúpele štatút klimatických kúpeľov. Deti si prídu na svoje a vyšantia sa na detskom ihrisku s trampolínou či na veľkej lanovej pyramíde.
Viac: Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka
10. Thermal Park Vrbov
Celoročné rekreačné stredisko Thermal Park Vrbov leží na styku Vrbovskej pahorkatiny a Levočských vrchov. Prírodná geotermálna voda, ktorá napája sústavu bazénov, pôsobí priaznivo najmä na pohybovú, dýchaciu a kardiovaskulárnu sústavu.
Je využívaná na vnútornú i na vonkajšiu balneoterapiu. Návštevníci majú k dispozícii 10 bazénov s rôznou teplotou vody od 26 do 38 stupňov Celzia.
Viac: Kúpalisko Vrbov
Zážitky
Letné festivaly remesiel a ľudového umenia, folklórne a divadelné predstavenia, gastronomické podujatia
V roku 1991 bola v Kežmarku obnovená tradícia výročných trhov a odvtedy sa každoročne počas 2. Júlového víkendu koná podujatie Európske ľudové remeslo (EĽRO) – folklórny a remeselný festival.
Mesto Levoča je významným pútnickým miestom. Najväčšia púť na Mariánsku horu na Slovensku sa konala v roku 1995 v Levoči počas návštevy Svätého otca pápeža Jána Pavla II.
Zamagurské folklórne slávnosti sú prehliadkou ľudového spevu, tanca, hier a zvykov Zamaguria v čarovnej prírode Pienin. Festival sa koná každoročne v prírodnom amfiteátri na brehu rieky Dunajec v obci Červený Kláštor.
TIPY NA VÝLETY V REGIÓNE NÁJDETE TU.
TIPY NA ODPORÚČANÉ CYKLOTRASY NÁJDETE TU.